Jäätynyt kärki, Kuuminainen, Pori, 24.12.2010
Weblokit
Se on siiten jäässä - Kuuminaisten kärki meinaan. Tänään kolmen tunnin reippailulla kärjessä ja uudella jäällä. Kohtalainen pakkanen, -23c, ja pieni koillisviima pisti tarkoin harkitsemaan kulkusuunnan avoimella jäällä liikuttaessa. Kovin mielellään tuli kuljettua selkä kohti koillista. Ainoat havainnot mahdollisesta avovedestä saatin Säpin ja Kallon väliseltä alueelta, kun sankka merisavu hallitsi kyseistä merialuetta. Muutoin koko meri kokonaan uudessa tasaisessä jäässä. Säppiin näytti myös olevan jääyhteys muodostunut viimepäivien pakkasessa. Uudella jäällä tuli kuljettua Räyhien suuntaan sen verran, että rantakivet pääsi  kaukoputkella katsomaan tunturipöllöä etsiessä. Lintupuolella melko rauhallista: merikotka 2, tilhi 4 ja metsässä muutama tiainen.


Hevoskari

Metsästä siirryttiin jäälle Hevonkarin kohdalta. Trutholmaan ja Santakariin asti tasainen uusi jää. Ulkopuolella merisavua.


Pohjoiskärki

Kärjen pohjoispuolen kivien suojasta tuli tunturipöllöä etsittyä ilman tulosta. Oikealla horisontissa Säppi.


Loukkeennokan kivi ja linjataulu

Loukkeennokan ison kiven lähistöllä etsi pieni tilhiparvi viimeisiä tyrnimarjoja.


Lotte ja uusi jää

Aina ei näppäilijää onnista, kun häiriköinti jäällä on liian voimakasta.
 

Loukkeennokan uusi jää

Joskus käy tuuri ja kuvassa ei näy ylimääräistä. Loukkeennokan ulkopuolella uusi jää oli vahvistunut jo yli 10cm paksuiseksi.


Eteläkärki

Mantereelle palattiin kärjen eteläkivikkoon.


Kommentoi
24.12.2010 Kuuminainen, Pori, Finland
Weblokit
Copyright, 2010  Antti J. Lind