Luoteissaariston kalakämppäkatsaus, luoteissaaristo, Pori, 12.10.2015
Weblokit
Aamusta taas hyvissä ajoin liikkeellä. Tuulikin ihan ihmismoinen, alle 10m/s. Aamusta ensin merikatselulle Haminakariin, jonka jälkeen saarikierroksille pohjoissaaristoon. Pohjoissaarissa tulikin useampi saari kompattua, oikeastaan ilman sen suurempia havaintoja. Päivän aikana nappailin dokumenttikuvia tuttuista saariston kämpistä. Lintupuolella melko rauhallista. Merellä liikkui muutamia kuikkia ja kaakkureita. Tilhellä ja punatulkulla jonkinmoista liikehdintää. Hyönteissyöjistä mainnan ansaitsevat  punarinta (12) ja tiltaltti (2).


Sant Helena

Aamulla ennen auringonnousua pysähdyin Sant Helenan sisäänajoaukon suulle. Ruovikko valtaa sisäallasta, joko vuonna 2016 olisi ruokokerttusen aika?


Haminakari

Haminakarin ranta tarjosi totutusti suojaisan paikan meren maininkeja vastaan. Myös täällä on ruovikko levittäytymässä, vaikka jäät ne lähes joka talvi siivoaakin.


Maa-Kasakka

Kasakassa on ollut hiljaista ja rakennusprojekti näyttäisi olevan jumissa jo kolmatta vuotta. Saari on muutoinkin vähän siistitty - Metsähallitus?


Steenkumppoosi eteläinen

Luoteissaariston näyttävin  pihlaja on taas tänäkin vuonna Steenkumppoosin eteläkämpän vieressä.


Steenkumppoosi pohjoinen

Pohjoiskämpällä on tänä vuonna ollut aika hiljaista. Myöskään pihapiiriin ei ole uutta raportoitavaan ilmestynyt. Ruderaatit parempia, kuin moneen vuoteen.


Steenkumppoosi pohjoinen, ikkuna

Tarkkaavainen kulkija löytää kuitenkin korjauksen jälkiä ikkunanpielistä.


Munakari

Munakarin kämppä ja nuotiopaikka. Saarta on mukavasti siistitty ja on pysynyt kunnossa. Saarihan on nykyisin Metsähallituksen ylläpitämä käyntisatama Selkämeren kansallispuistossa.


Ja maihin...

Ja maihin ...


Kommentoi
12.10.2015 luoteissaaristo, Pori, Finland
Weblokit
Copyright, 2015  Antti J. Lind