Auringonpaistetta ja rasvatyyntä, Luvia, Eurajoki, 16.4.2022
Weblokit
Auringonnousun aikaan kevään ensimmäinen vesillelasku Lankoorista. Aurinko paisteli pilviverhon läpi, välillä kirkaalta taivaalta. Lämpötila aamulla pakkasella, päivällä +6 astetta. Pieni tuulenvire vasta iltapäivän puolella, siihen asti rasvatyyntä.

Kiertelin taas Luvian ulkoluotoja Marjakarista, Turvaskallion kautta Pohjankallioille. Kallioiden katselun jälkeen Eeköreen, josta piti uloimmalle Lännennaulalle nousta maihin. Sen verran oli tulivoimaa paikalla, että katsoin parhaimmaksi jättää väliin. Paluumatkalla vielä Pohjankallion luotojen vilkaisu uudelleen.

Melko vilkasta liikehdintää merellä ja mantereella. Joutsenia, hanhia, lokkeja, kuoveja, kurkia ja peippoja tasaisena virtana pohjoiseen. Merellä vähän hiljaisempaa: jonkin verran haahkaa, mustalintuja ja kaakkureita.
Haahoja paikallisen jo melko mukavasti, ainakin 2400 yksilöä. Alleja ja mustalintua muutamia kymmeniä. Merimetsoja ei vieläkään merkittävästi koloniassa. Meri-, harmaa- ja kalalokit reviireillään. Muutama luotokirvinen, riskilä ja ruokki. Mukavin havainto taisi olla Pohjankallioiden kaksi merisirriä ja Marjakarin harmaasorsat.


Marjakari

Marjakarissa rantakivillä 75 merimetsoa. Luotokirvinen ja harmaasorsa saaressa.


Tervakallio

Tervakallion kalakämppä tai se mitä siitä on jäljellä. Saaren isoimmassa lepässä merimetson pari vuotta sitten rakentama soidinpesä.


Haahka, koiras

Haahkoja melko mukavasti jo saaren väleissä. Isoimmat parvet kauempa merellä. Kuvassa taustalla härkälintuja.


Auringon halo

Tänään taas kauniita haloja.


Hylkeentappajat

Paha pettymys Lännennauloilla. Uloin luoto oli miehitetty. Kiersin ja poistuin.


Merisirrit

Kaksi merisirriä löytyi sisimmäiseltä Pohjankalliolta. Näitä ei turhan usein Satakunnassa keväisin näe.


Ja maihin...

Ja maihin...



Sivuston facebook sivu

Luvia, Eurajoki, Finland, 16.4.2022
Weblokit
Copyright, 2022  Antti J. Lind