Alkutalvisella jokiristeilyllä, Kokemäenjoki, Pori, 24.11.2024
Weblokit
Auringonpaistetta heti aamusta - eipä ole paljoa näkynyt. Jonkin verran etelätuulta, 8-10m/s, pakkasta -5 astetta, iltapäivällä -2. Pari päivää sitten satanut lumi vielä tuulettomissa paikoissa puissa. Iltapäivällä lounaasta saapui hiljakseen pilviä. Kohtalainen virtaus joessa, jokivesi mukavasti plussan puolella, 40cm. Ruovikot ja suojaisat lahdenperät ohuessa jäässä.

Hieman auringonnousun jälkeen liikkeelle Launaisista. Kiersin Kivinin kautta joen pohjoispuolelle. Linterin kulma oli avattu pahimmista tukkeista ja työt olivat edenneet Karvianjuovan suulle.  Laskeskelin Karvianjuopaa myötävirtaa Puussan pohjoispuolelle. Vastassa olikin melkoinen yllätys, kun pienen yrityksen jälkeen oli pakko kääntyä takaisin. Puussa taus kauttaaltaan jäässä, keskimäärin 2,5-4cm, ihan miehenkantavaa!

Takaisin Isojuovalle päästyäni kävin katsomassa avattua Alempaa Laiskanränniä, josta Isojuopaa Fäärttinjuovalle. Kolmihaarasta ajelin ylävirtaan Raumanjuopaa Huvilajuovalle, josta lasketellen takaisin Kolmihaaraan ja siitä Launaisiin juurin auringon laskiessa. Varsinainen suisto jäi tänään katsomatta.

Linnustollisesti melkoisen rauhallista. Jos laulujoutsen (143) ja sinisorsa (87) unohdetaan, oli suorastaan niukkaa. Kaksi haapanaa ja pari sinisorsaa juoksi ruovikkoon, näyttivät siipirikoilta. Muutamia telkkiä ja isokoskeloita juovilla. Kaksi harmaahaikaraa Raumanjuovalla. Merikotkia ainakin 6. Isolepinkäisiä kaksi, Fleiviikissä ja Karvianjuovalla. Pikkulinnut lähes hukassa. Ai niin, olihan keskustan lähellä 450 naakkaa. Ei kuningaskalastajaa.


Suiston ex-lintuasema, Tukkiluoto

Suiston ex-lintuasema Raumanjuovan ja Isojuovan yhtymäkohdassa, Kuitulan edustalla.


Läjitysalue, Kivini

Deltan tulvantorjuntatyön ruoppaukset ovat jo muutamia kuukausia olleet käynnissä. Ruoppausmassa läjitetään Kivinissä.


Ruoppaaja ja kaivinkone, Linteri

Itse ruoppausvälineistö löytyi joen pohjoispuolelta, Linterin läheisyydestä. Näyttää vähän siltä, että halvin tarjous on tilaajan toimesta hyväksytty, eikä taida ympäristönsuojelukaan olla parhaimmissa kantimissa? Toivottavasti olen väärässä.


Kaivinkone, Karvianjuopa

Toinen työkoneista Karvianjuopan yläpään suuaukolla.


Laulujoutsen

Joen pohjoispuolella lenteli vähän väliä laulujoutsenia pelloille ja takaisin.


Jäätynyt väylä, Puussa N

En olisi näillä keleillä uskonut, että Puussan pohjoispuoli oli kokonaan jäässä Karvianjuovalta ohi Suuruskallion, siitä Loistohin ja Varpukareihin. Hetken matkaa yritin, mutta usko loppui ja paluu takaisin vastavirtaan alkoi.


HaapanaSurullinen jokasyksyinen tilanne. Ainoa havaittu lentokykyinen haapana. Kaksi muuta juoksi ruovikkoon. Kukin voi miettiä, mistä siipirikkoisuus johtuu.


Fleiviikinjuopa/tukkiränni

Tukkiränni/Fleiviikinjuovan suuaukko oli myös jossakin vaiheessa ruopattu auki ja nyt oli pääsy niityn reunaan asti.


Isolepinkäinen

Niityllä ja ruovikon yllä saalisteli toinen päivän isolepinkäisistä.


Fäärttinjuopa

Fäärttinjuovalla oli vielä lumi hyvin puissa, myöhään iltapäivällä.


Raumanjuopa Isoniityn kohdalta

On se päivä lyhyt, reilu 6 tuntia. Aurinko juuri putoamassa ollessani Isoniityn kulmalla.


Ja maihin...

Ja maihin...



Sivuston facebook sivu

Kokemäenjoki, Pori, Finland, 24.10.2024
Weblokit
Copyright (c) 2024  Antti J. Lind