Luotoja ja merisirrejä, Luvia, Eurajoki, 4.12.2024
Weblokit
Aamulla kotipihassa -7 astetta ja Lankoorin kalasatamassa -6 astetta - talveako tästä tekee? Pakkasta piteli koko päivän ja busteria traileriin kiinnitettäessä oli Lankoorissa -7 astetta. Koko päivän lähes aurinkoista ja heikkoa kaakkoistuulta. Väreilyä ihan riittävästi.

Lankoorista vesille hieman ennen auringonnousua. Eka maihinnousu Marjakariin, jossa heräteltiin kamera ja korjattiin asento oikeaksi. Siitä sitten luotoja kierrellen Eeköreen ja kaffeen jälkeen Lännennaulojen kautta Säppiin. Trailerissa vasta pimeässä.

Aika rauhallista oli. Lokkejakin vain muutama kymmen. Telkkä taisi olla runsaslukuisin laji. Laulujoutsenella kohtalaista muuttoa. Päivän kohdelajia, merisirriä, löytyi neljä yksilöä, kolmessa parvessa. Siitä kuulemma eliskin saatiin. Alleja ja mustalintuja hieman oletettua vähemmän. Päivän yllättäjä oli kaakkuri, joita ainakin 11 eri yksilöä (mukana myös kuikkalaji).


Syksyn ensijäät

Aamulla Lankoorin lahdessa, syksyn ensimmäistä kertaa päästiin jäässä ajamaan.


Lentokone

Päivän ensimmäinen lentävä ei tunnistusnumeroita tarjonnut.


Eeköre

Luotojen kiertelyn jälkeen, käytiin Eeköressä kaffella.


Eekören verkkovarasto

Taas on paikalliset verkkokalastajat olleet viimeisen päälle huolellisia.


Merisirri, Jussinkallio

Päivän ensimmäinen merisirri löytyi Jussinkallion ulkoreunasta.


Merisirri, Jussinkallio

Sama lintu hieman lähempää.


Alli 2, Mustalintu 3

Lännennauloilla lenteli muutama vesilintuparvi. Kuvassa ylhäällä kolme mustalintua ja alhaalla kaksi allia.


Merisirri, Lännennaulat

Lännenaulojen kallioilta löysimme yhden merisirrin.


Kaakkuri

Uloimpien kallioiden reunassa nähtiin useampia kaakkureita. Tässä lienee nuori lintu.


Merisirri, Säppi, Präälät

Säpin Präälistä löytyi kahden merisirrin parvi.


Säppi, Eteläkarin polku

Iltapäivällä poikettiin Säppiin ja ajateltiin kiertää Eteläkarilta Hanhistoon. Eteläkarin polku oli tekemätön. Puuta aivan riittävästi. Päätettiin sitten mennä suoraan Hanhistoon, jossa jo ennen Kirkkoharjua alkoi näyttää heikolta. Vanhalla hakkulla vasta puita riittikin. Pitkällisen rämpimisen ja reitinetsinnän jälkeen päädyttiin Lepistöön. Takaisin ei hakkuun läpi edes harkittu paluuta.


Säppi, Johde, koivutukkeja

Jos oli puita metsässä, niin oli niitä rannoillakin. Reippaat talkoolaiset vaan keräämään koivuja poltettavaksi. Nämä puut Johteella, muuallakin riittävästi.


Ja maihin...

Ja maihin...



Sivuston facebook sivu

Luvia, Eurajoki, Finland, 4.12.2024
Weblokit
Copyright (c) 2024  Antti J. Lind