Sumuinen hysypäivä, Reposaari, Pori, 13.5.2026
Weblokit
Luvatun mukaisesti, aamu valkeni sumuisena. Itse asiassa sumu alkoi jo alkuillasta. Lämpöä mukavasti, harmaata, ei lämpöväreilyä, eikä tuulta. Keli pysyi koko päivän lähes samanlaisena, näkyvyys hieman parani, ollen iltapäivällä 4-10km.

Auringonnousuksi merenrantaan, Reposaaren Takarannalle. Puissa vielä pienet lehdet, joten oli jotakin mahdollisuutta löytää pikkulintuja näkyville. Kiersin Takarannan aallonmurtajalta Ketaraan ja takaisin. Muutama tunti siinä ehti vierähtämään.

Mitään "maata mullistavaa" ei löytynyt, mutta hyöteissyöjiä ja paljon. Päivän yllättäjä oli mustapääkerttu, joita löytyi vähintään 65 yksilöä, joka taisi olla oma päiväennätykseni. Päivän runsain lintu rantapuskissa oli pajulintu, joita ainakin 220. Joukossa mainittavina lehtokerttu 3, satakieli 4, hernekerttu 12, tiltaltti 23, kirjosieppo 18 ja kultarinta 2. Harvoin osuu näitä päiviä.


Junnilan rantalehdon polku

Junnilan rantapolku. Puissa vielä pienet lehdet, joka helpottaa lintujen löytämistä.


Ketaran kantoja

Ketarassa oli joulun välipäivinä Hannes-myrsky käynyt kylässä. Nyt isosta kuusikosta on nyt parhaat kerätty. Synkkä kuusikko alkaa olla vain muisto.


Mustapääkerttu, koiras

Päivän ykköslaji oli mustapääkerttu. Kuvassa koiras.


Tiltalttioletettu

Paras arvaus tälle voisi olla tiltaltti. Useampi tilanne jäi tällaiseksi, eikä lopullista määritystä päässyt tekemään.


Pajulintu

Päivän runsaslukuisin lintu oli pajulintu.


Kalatiira

Ainoita meren puolella havaittuja lintuja olivat lokit ja tiirat. Tässä kalatiira.


Metsäkauris

Reposaaren metsäkauriskanta tuntuu olevan runsas. Allonmurtajalta Ketaraan näkyi ainakin 7 ykislöä.




Sivuston facebook sivu

Reposaari, Pori, Finland, 13.5.2026
Weblokit
Copyright (c) 2026  Antti J. Lind